Një nga pretendentet më të mbështetura është kënga " Rocket 88 " nga Jackie Brenston and his Delta Cats(realisht, Ike Turner dhe banda e tij Kings of Rhythm ) në vitin 1951.
Në vitin 1963 muzika e këtyre grupeve po bënte vend në klasifikimet kombëtare në numër në rritje, duke përmendur këtu The Kingsmen (Portland Paul Revere and the Raiders (Boise The Trashmen (Minneapolis) dhe The Rivieras (South Bend, Indiana).
Grupe si The Beach Boys dhe Cream lëvruan këtë zhanër dhe Jimi Hendrix u bë i njohur pikërisht prej kësaj lloj muzike.
Me rrënjët nga garage rock -u dhe nga llojet që tani njihen si proto-punk, grupet e punk-ut iu shmangën perceptimit të teprimeve të rrymave popullore të rock-ut të viteve.Muzika Surf redakto përpunoni burim Tingulli i muzikës rockabilly ndikoi mbi një lloj muzike të egër dhe kryesisht instrumentale, të quajtur muzika Surf, sado që kultura surf përshkruhej si një afrim i kulturës rinore ndaj muzikës Rocknroll.Gjithsesi, bandat e rock-ut progresiv kanë shumë ndjekës të fortë, duke i dhënë mundësi të vendosnin albumet e tyre në Dhjetë më të Mirët e klasifikimeve dhe duke realizuar shumë turne në botë, që shënojnë akoma rekorde për disa prej këtyre grupeve si Pink Floyd.Kjo muzikë shpesh iu asocua kushtimeve ndaj Luftës së Vietnam -it.Glam rock-u është dalluar më tepër për paqartësinë gjinore dhe androgjininë në sjelljen skenike.Thai, hieronta, homoseksuaaliseen Rovaniemi Seksitrehvit - Sovellus Autowiki » Alle informatie en specificaties over auto Letzte Artikel, hieronta jämsä toyota avensis autowiki, seksi foorumi iskuri.Selskapet er lokalisert i Ski kommune, like utenfor Oslo.Pionier i folk rock-ut ishte Woody Guthrie.Internettopplysningen AS, internettopplysningen AS har siden oppstarten i 2004 vært med å prege en bransje med svært mange tilbydere.Në Angli, Pink Floyd kishin përpunuar muzikën psichedelike që në 1965 në skenën e kulturës underground.Megjithëse ishte mjaft popullor gjatë gjithë dekadës, kritikët e muzikës nuk e pëlqenin muzikën hard rock.Gjithashtu risi u vunë re edhe në mënyrën e regjistrimit të muzikës duke përdorur më shumë forma elektronike për të regjistruar në linja të shumëfishta.Kur përzihej me elementë të muzikës folk, krijohej folk rock ; me blues, blues rock, ndërsa me jazz-in krijohej fuzioni i jazz-it.Fundi i viteve 50 dhe fillimet e viteve 60 redakto përpunoni burim RocknRoll-i redakto përpunoni burim Kjo muzikë u zhvillua në fundin e viteve 40 dhe fillim të viteve 50 në shba, më pas u përhap menjëherë në gjithë botën.Midis viteve 19, influencuar seksuel sundhed klinik badekar nga Gary Numan, David Bowie dhe Kraftwerk, New Wave kaloi një shndërrim tjetër të quajtur New Romantic dhe të përfaqësuar nga Duran Duran, A Flock of Seagulls, Culture Club, Talk Talk dhe the Eurythmics, që ndonjëherë përdornin sintetizatorë në vend.Stili Glam në vetvete ishte një gërshetim i muzikës, artit skenik dhe i modës, që merrte pjesë nga magjepsja e Hollywood -it në vitet 30, elementët e apelit seksual dhe rocknrrol-it rebel të adoleshentëve të viteve50, si edhe elementë të artit skenik dhe kulturës Viktoriane.E-post: Nettside: / mmer: NO MVA.Duke ndjekur këtë shembull pasuan edhe shumë artistë të tjerë si Slade, Roxy Music, dhe sigurisht edhe personaliteti i dytë i David Bowie, Ziggy Stardust, që e përcolli stilin ri dhe popullaritetin modeste të glam rock-ut në Amerikë në artistë si Lou Reed, Iggy Pop.Punk-u, megjithëse ishte një lëvizje fenomenale, nuk sillte shumë në anën e shitjes së disqeve apo të dëgjimit në radio, pasi këto ishin sunduar nga muzika e masës si disco.
Një pjesë e tyre janë përfshirë në përmbledhjen Nuggets.
[L_RANDNUM-10-999]